Az ingatlanok kiadása során, még fontosabb, hogy legyen a lakásra biztosítás a tulajdonos részéről. A bérleti időszak alatt sok olyan probléma adódhat, ami azonnal javításra szorul annak érdekében, hogy a tulajdonos tartani tudja azt az egyik legfőbb kötelezettségét, hogy a lakásnak rendeltetésszerű állapotban kell lennie a teljes bérleti időszak alatt a bérlő részére, különben a bérlőnek jogában áll felmondani a bérleti szerződést. Tehát adódhatnak, olyan sürgős javítási igények, amiket a tulajdonos a saját otthonában lehet, hogy időben áttehet későbbi időszakra. A lakás biztosítása lehetőséget ad az ilyen sürgős helyzetek megoldására is, hiszen a kár rendbe hozásához szükséges költségeket nagyban fedezi a biztosítás.
Manapság több biztosító ajánlatai között válogathatunk és az ajánlatok nagyban eltérnek abban, hogy a biztosítási díjért cserébe milyen károk vannak fedezve illetve mekkora összeghatárig. Ami alapvető biztosítás lehet, az az üvegkár és talán a vízkár elleni biztosítás. Bármikor előfordulhat, hogy betörik egy ablak és sürgősen ki kell, cserélni vagy újra kell üvegezni. Hasonlóan gyakori, hogy akár felső vagy oldalsó szomszédnál történt csőtörés miatt beázás történik. Egy kisebb beázásnál is több helyreállítási költség merülhet fel, például, az újra festés vagy a berendezésekben, fürdőszoba bútorokban keletkezett esetleges károk miatt ezeknek a javítása vagy a cseréje szükséges. Főleg az ilyen esetekben fordulhat elő, hogy a fürdőszoba átmenetileg használhatatlanná válik és ez által a lakás is, ilyenkor lehet hasznos egy olyan biztosítás, amely szakembert is biztosít a javításhoz és ez által minél hamarabb újra használható a lakás a bérlő által.
Amennyiben az ingatlan társasházban található, akkor a biztosítás megkötése előtt érdemes egyeztetni a közös képviselővel, hogy a társasháznak pontosan milyen biztosítása van és azon belül van e olyan kár amit lakásonként fedez. Előfordulhatnak olyan társasházi biztosítások, ahol a lakáson belüli károk egy részét fedezi a kötvény. Természetesen a tulajdonos köthet külön biztosítást, de előtte költséghatékonyság miatt javasolt átnézni a társasházi biztosítási kötvényt is.
A bérlő adott esetben kérheti a tulajdonost, hogy igazolja, hogy van biztosítás a bérelt lakásra. A bérlőnek is érdeke, hogy a lakás, amit huzamosabb ideig használ, biztosítva legyen, hiszen kár esetén a tulajdonossal kell egyeztetnie, hogy mikor várható a kár javítása vagy akár, hogy a lakás mikor használható újra rendeltetésszerűen. Azokban az esetekben, amikor a kár a bérlőnek felróható okok miatt következik be, a tulajdonosnak és a bérlőnek egyeztetniük szükséges, a kár javításáról és a költségek viseléséről és azok elszámolásáról.
A biztosítás megkötése a kiadott lakásra nem az egyetlen biztosíték a tulajdonos és a bérlő számára. Javasolt, hogy már a beköltözésnél a bérlő egyeztessen a tulajdonossal, hogy amennyiben bármilyen probléma merül fel, akkor kik azok az elérhető szakemberek, akik hívhatók akár a tulajdonos nem elérése esetén, mert például elutazott külföldre és nehézkesebben tudna intézkedni a sürgős javítás érdekében. A víz és fűtésszerelő mellett bármilyen olyan szakember elérhetősége is előnyös lehet a bérlő számára, akikre azért lehet szükség, mert valamilyen egyedi berendezés került beszerelésre a lakásba. Például légkondicionáló berendezés vagy vízmelegítő bojler szerviz elérhetősége vagy akár egy redőnyszerelő elérhetősége, amennyiben hagyományos redőnyök vannak a lakás ablakain. Szintén hasznos tipp, hogy a társasházban elérhető karbantartó elérhetőségét is osszuk meg a bérlővel.