Lakáskiadás szabályozása Magyarországon
Amennyiben lakást tervezünk kiadni, érdemes átgondolni, hogy rövid távú lakáskiadással vagy hosszú távú lakáskiadással szeretnénk hasznosítani az ingatlanunkat. A kéttípusú kiadásnak eltérő a szabályozása és az adózása is. A rövid távú lakáskiadás jelenleg a korona vírus miatt bevezetett utazási korlátozások miatt és ez által a megszűnt turizmus miatt nem piacképes, sok olyan ingatlan, amit korábban erre a célra vásároltak, most a hosszú távú albérletkiadás piacán találhatók meg. Magánszemélyként kiadhatunk lakást és a lakáskiadásból származó jövedelem után személyi jövedelem adót kell fizetni.
Lakáskiadás árak alakulása
2020-ban a lakáskiadással kapcsolatos legfőbb tudnivalók egyike, hogy a korona vírus miatt bevezetett utazási korlátozások miatt megszűnt a külföldi turizmus és ennek következtében a korábban a rövid távú lakáskiadási piacon használt ingatlanok megjelentek a hosszú távú lakáskiadási piacon. Ennek a megnövekedett kínálatnak az lett a legfőbb következménye, hogy csökkentek az albérleti díjak főleg a belvárosi kerületekben. A csökkenés kerületenként eltérő mértékű volt, átlagosan 10 és 30 százalék között csökkentek a bérleti díjak.
A korona vírus elleni oltás kifejlesztése után és a tömeges oltások elvégzése után, a korlátozások megszüntetésével és ez által a turizmus újbóli visszatérésével, újra lesz igény a rövidtávra kiadó lakások iránt. A jelenleg a hosszú távú lakáskiadási piacon lévő lakások közül sokat újra rövidtávra fognak kiadni, ugyanakkor, hogy ez milyen mértékben fogja csökkenteni a hosszú távra kiadott lakások számát és ez által szűkíteni a kínálatot, még korai megbecsülni. Ezzel együtt a hosszú távra kiadott lakások bérleti díja valószínűleg egy hosszabb folyamat részeként fog újra emelkedni és nem olyan drasztikusan emelkedni, mint amilyen mértékben a korona vírus miatt csökkentek az árak 2020-ban.
Milyen lakást célszerű kiadni albérletbe?
Az albérletkiadás tippek között fontos megemlíteni, hogy milyen szempontokra figyeljünk, amikor kiadásra tervezünk lakást venni, tehát, hogy milyen lakást célszerű kiadni albérletbe. A legnagyobb kereslet a 40 és 50 négyzetméter közötti ingatlanok iránt szokott lenni, főleg a diákok, fiatal munkavállalók részéről. A kiadni tervezett ingatlan másik fő szempontja, hogy milyen környéken helyezkedik el, mennyire könnyű megközelíteni tömegközlekedéssel.
A harmadik szempont, amit érdemes mérlegelni, hogy mennyire korszerű a lakás, mennyire energia hatékony, mert ez nagyban befolyásolja a lakás havi rezsijét és természetesen minél kedvezőbb a lakás rezsije, annál vonzóbb lesz a bérlő vagy a bérlők számára. Mielőtt lakást vásárolnánk kiadás céljából, érdemes azt is átgondolni, hogy például a társasház ahol a lakás elhelyezkedik, milyen állapotban van, és előreláthatóan mikor lesznek szükségesek felújítások, amik miatt a lakás kevésbé lesz vonzó a bérlő vagy a bérlők számára. Az albérletkiadás tippek között további ötleteket osztunk meg arra vonatkozóan, hogyan tehető a lakás vonzóvá illetve, hogy mit érdemes mérlegelni esetleges felújítás folyamán vagy előtt.
Lakáskiadás adózása
A lakáskiadás adózása szintén fontos része a lakáskiadási tudnivalóknak. A lakáskiadásból származó bevétel adóköteles, magánszemélyként személyi jövedelem adót kell fizetni az adóhatóság részére és ezt a jövedelmet fel kell tüntetni az éves adóbevallásban. A leggyakoribb, hogy az adóalap kiszámolása után, a lakáskiadásból származó jövedelem után negyedévente adóelőleget fizetnek a magánszemélyek minden naptári negyedévet követő hónap 12.-ig. Az adóalapot csökkenti a lakásra elszámolható éves értékcsökkenés és a lakás felújításával kapcsolatos költségek.