Bejelentkezés bérlőként Bejelentkezés tulajdonosként Bejelentkezés cégként

Hogyan kell szabályosan felbontani az albérleti szerződést?

Jogi háttere az albérleti szerződésnek

Az albérleti szerződés szabályszerűségéhez hozzá tartozik, hogy a felek, a lakás tulajdonosa és a bérlő vagy a bérlők a szerződést írásba foglalják. Az albérleti szerződés tartalmazza a legfontosabb adatokat és megállapodásokat, az albérlet adatait, a tulajdonos és a bérlő adatait, továbbá a felek között megállapodott havi bérleti díjat és a rezsi számlák fizetésének a módját. Szintén fontos eleme az albérleti szerződésnek, hogy a felek rögzítik, hogy határozott vagy határozatlan időtartamra kötik a szerződést. 


Hogyan kell jogszerűen felbontani a szerződést

Az albérleti szerződést jogában áll mind a lakás tulajdonosának, azaz a bérbeadónak és a bérlőnek is felmondani. Fontos törvényi szabályozás, hogy rendes felmondással határozatlan idejű bérleti szerződés mondható fel, ugyanakkor a felek, megállapodhatnak abban is, hogy határozott idejű albérleti szerződés esetén is kikötik maguknak a rendes felmondás jogát.

Rendes felmondás esetén nem kell indokolni a felmondást és az adott hónap 15.-ig elküldött felmondás a következő hónap utolsó napjára mondja fel az albérleti szerződést. Például a január 15.-ig felmondott szerződést február végére tekinthető felmondottnak, míg például a január 16.-án felmondott szerződés március végével ér véget.

Amennyiben az a leggyakoribb eset következik be, hogy a bérbeadó a bérleti díj nem fizetése miatt akarja felmondani az albérleti szerződést, akkor először írásban kell felszólítania a bérlőt és amennyiben 8 napon belül sem rendezi a tartozást a bérlő, a bérbeadónak további 8 napon belül van joga felmondani a szerződést. Ha 8 napon túl mondja fel, akkor a felmondás nem tekinthető jogszerűnek és az albérleti szerződés érvényben marad.


Rendes felmondás - rendkívüli felmondás

Az albérleti szerződés rendes felmondása alap esetben a határozatlan idejű albérleti szerződések esetén használható, ugyanakkor a felek megállapodhatnak abban is, hogy határozott idejű szerződés esetén is kikötik maguknak ezt a jogot. A rendes felmondást nem kell indokolnia egyik félnek sem és az adott hónap 15.-ig megküldött rendes felmondás a következő hónap végével bontja fel az albérleti szerződést.

Az albérleti szerződés rendkívüli felmondása többnyire a bérlő nem fizetése esetén használt felmondás. A bérleti díj nem fizetésén túl, előállhat az az eset is, hogy a bérlő egyéb fizetési kötelezettségeinek nem tesz eleget, például nem fizeti a rezsi költségeket vagy a közös költséget. A bérbeadó köteles a következményekre felhívni a figyelmet a felmondás során. A másik rendkívüli felmondásra indokot adó leggyakoribb példa, hogy a bérlő vagy a bérlők magatartása olyan, hogy a lakásban kár keletkezik vagy a szomszédokkal szemben az együttélési követelményeknek nem felel meg. 

Csatlakozzon több száz elégedett tulajdonoshoz! Minden online történik a Flatio-n, így több ideje lesz és kevesebb gondja.

Ossza meg ezt a cikket:
Javasoljuk
Miért érdemes középtávra kiadni ingatlant?
Milyen lakást válasszunk kollégium helyett Budapesten?
Milyen lakást vásároljunk albérletkiadás céljára Budapesten?
Forrás